środa, 20 lipca 2022

Pożegnanie z pieluszką cz.1

Odpieluchowanie... temat spędzający sen z powiek rodzica. Jak to zrobić? Kiedy wyczuć odpowiedni moment na pożegnanie się z pieluszką?
O tym będzie Nasz cykl :)

Zaczniemy od krążących wśród rodziców mitów na temat odpieluszkowywania dziecka.

1. Dziecko jest odpieluchowane gdy: robi siusiu do nocnika a kupę do pieluszki; gdy w dzień korzysta z nocnika a w nocy z pampersa; w domu korzysta z nocnika a w innych miejscach z pieluszki. 
To jest MIT! Dziecko odpieluchowane to dziecko, które nie korzysta z pieluszek W OGÓLE! Które w każdym miejscu i w każdej sytuacji potrafi zasygnalizować potrzebę i z niewielką pomocą rodzica lub opiekuna jest w stanie się obsłużyć. Dziecko wysadzane na nocnik, kiedy czekamy aż coś się uda, to też nie jest dziecko odpieluchowane. 

2. Najpierw oswajamy dziecko z nocnikiem  potem czekamy, aż będzie gotowe na pożegnanie z pieluszką. 
Oswajanie dziecka z nocnikiem "pokazując" mu go nic nie wnosi. Postawienie do w pokoju dziecka może spowodować, że zacznie służyć dziecku jako zabawka. Nocnik ma służyć do JEDNEGO. 

3. W momencie gdy dziecko jest gotowe, samo zdejmie pieluszkę i już do niej nie wróci. 
Byłoby super... ale tak nie jest. Dziecko musi się nauczyć kontrolować swoje potrzeby tak samo, jak uczy się jeść łyżeczką, pić z kubeczka.

4. Dziecko odpieluchowujemy jak już mówi. 
Nie musi mówić :) Pokaże!

5. Kiedyś dziecko żegnało się z pieluszką wcześniej, bo nosiło pieluszki tetrowe. 
I tak i nie. Rodzice wcześniej zaczynali odpieluchowywanie, bo musieli codziennie prać pieluszki. Fakt, pieluszki tetrowe nie pochłaniają moczu i dziecko było bardziej narażone na dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką. Dzisiejsze pieluszki są tak chłonne, że dziecko nie odczuwa dyskomfortu przez długi czas. Należy jednak pamiętać, że dzieciom kiedyś i teraz "wpadki" w czasie odpieluchowywania zdarzały się jednakowo często. 

6. Zbyt wczesne odpieluchowanie może wyrządzić dziecku krzywdę.
Dziecku możemy wyrządzić krzywdę odpieluchowując go nieodpowiednio. Takim błędem jest przetrzymywanie dziecka na nocniku lub toalecie, aż do skutku. Wtedy faktycznie przez długie napięcie, mięśnie dna miednicy mogą ulec odkształceniu i będzie to powodowało problemy z trzymaniem moczu. I tu nie chodzi o wiek dziecka, ale o sposób odpieluchowania. 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz