Kiedy odpieluchować dziecko?
Nie ma cudów i dziecko nie przyjdzie do nas i nie zakomunikuje: mamo, tato od dzisiaj zdejmuję pieluszkę i już więcej jej nie założę. Rodzice sami muszą wyczuć i zdecydować, kiedy rozpocząć odpieluszkowywanie swojego dziecka.
Trzeba sobie jeszcze raz powtórzyć: dziecko odpieluszkowane to takie, które w każdej sytuacji nie korzysta z pieluszek, jest w stanie sam się obsłużyć (lub przy małej pomocy opiekuna), nie śpi z pieluszką.
Jedno jest pewne, im wcześniej tym lepiej. Maluszki przez swoją ciekawość szybciej żegnają się z pieluszką.
Są pewne kryteria, które należy wziąć pod uwagę rozpoczynając pożegnanie z pieluszką.
1. Dziecko ma skończone 9 miesięcy.
2. Dziecko siedzi stabilnie. Nie można rozpoczynać nauki korzystania z nocnika, kiedy dziecko nie będzie w stanie na nim siedzieć.
3. Dziecko nie je i nie pije w nocy. Fizjologii nie da się oszukać. Dziecko nie będzie w stanie dotrzymać do rana, jeśli będzie piło lub jadło przed snem lub w nocy. Płyny należy podawać maksymalnie 2 godziny przed położeniem dziecka spać.
4. Dziecko jest zdrowe. Nie ma kataru, kaszlu, gorączki, wysypki itp. Jeśli sami czujemy się źle, to nie mamy ochoty na naukę. Chcemy spokojnie pochorować i mieć czas na "dojście do siebie". Tak samo dziecko, więc nie rozpoczynajmy odpieluchowywania, kiesy dziecko źle się czuje.
5. Dziecko nie zostało starszym rodzeństwem. Nie wolno łączyć ze sobą dużych zmian w życiu dziecka. Jeśli chcemy odpieluchować dziecko, to zróbmy to najpóźniej 3 miesiące rzed porodem lub minimum 1,5 miesiąca po porodzie.
6. Rodzina się nie przeprowadza.
7. Kiedy jest presja czasu (mama wraca do pracy; za chwilę dziecko idzie do przedszkola lub żłobka). W kwestii przedszkola - niektóre przedszkola "wymagają", aby dziecko było odpieluchowane. Jednak nie ma żadnego zapisu prawnego regulującego, że dziecko musi być odpieluchowane.
8. Rozwód rodziców. Jest to trudna sytuacja dla każdego członka rodziny. Nie dokładajmy dziecku zadania nauki korzystania z nocnika, w trudnym dla niego czasie.
9. Nie ma nowej osoby w życiu dziecka np. niani.
10. Nie odpieluchowujemy dziecka w czasie wyjazdu wakacyjnego i kiedy w domu są goście. Nauka korzystania z nocnika jest intymną sprawą.
Przed rozpoczęciem odpieluchowywania dziecka trzeba się zastanowić również, czy ja jako rodzic jestem na to gotowy. Czy mam czas na naukę korzystania z nocnika? Jeśli tak, to rodzic powinien wziąć 7-14 dni urlopu, aby móc być blisko dziecka w tym czasie i móc skupić się na nauce. Nie można zrzucać nauki korzystania z nocnika na panie w żłobku lub przedszkolu. Nauka zaczyna się w domu :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz