4 kroki do odpieluchowania
1. Zdejmij pieluszkę.
Po prostu zdejmij pieluszkę - czas trwania tego etapu (1-3 dni).
- Zostań z dzieckiem w domu.
- Rozbierz dziecko. Dziecko ma być nagie, aby zobaczyć i poczuć, że w ogóle robi siusiu. Łatwiej będzie zobaczyć oznaki, że dziecko chce siusiu. Będzie też łatwiej dobiec na czas do nocnika oraz będzie mniej prania.
- Ułóż plan dnia. Dziecka nie sadzamy na nocnik profilaktycznie. Możemy zniechęcić dziecko.
Przykładowy plan dnia:
pobudka - nocnik
śniadanie - po 20 minutach nocnik
drugie śniadanie - po 20 minutach nocnik
drzemka - po drzemce nocnik
obiad - po 20 minutach nocnik
podwieczorek - po 20 minutach nocnik
kolacja - po 20 minutach nocnik
kąpiel
przed snem - nocnik
Oczywiście nie można zakładać, że dziecko będzie sikało do nocnika tylko o wyznaczonych porach.
Nie oczekuj, że dziecko za każdym razem zrobi siusiu do nocnika. Nie upilnujesz siku poza planem. Celem jest kształtowanie nawyku. Dziecko ma zobaczyć, że są inne alternatywy dla sikania niż pieluszka.
Nie sadzaj dziecka na nocnik na długo. Nie "przetrzymuj zakładnika", aż coś zrobi. Obserwuj dziecko. Bądź przez ten czas tylko z dzieckiem.
Jeśli się uda złapać chociaż kilka kropel do nocnika, możesz się ucieszyć. Ale pamiętaj - z umiarem. Nie robimy fanfar. Sikanie to zwykła czynność fizjologiczna.
Nie zakładaj pieluszki do samochodu. Zabezpiecz tapicerkę. Tak samo w wózku.
A co z kupą? Dla dziecka to już przeżycie. Poznasz po swoim dziecku, że chce zrobić kupę (charakterystyczne skupienie się, chowanie się po kątach). Posadź dziecko na nocniku. Nie pozwól dziecku zejść z nocnika (możesz mu poczytać).
Podłóż grubą książkę pod nóżki dziecka, żeby uda były pod klatką piersiową. Dziecku będzie łatwiej się wypróżnić.
Pozwól dziecku samemu wyrzucić kupę do toalety. Dzieci to uwielbiają.
Nawet jeśli po 3 dniach nadal nie widzisz postępów lub są niewielkie, przejdź po kroku nr 2.
2. Zdejmij pieluszkę na drzemkę i sen.
Po 1 a maksymalnie 3 dniem, zdejmij na drzemkę i spanie - czas od 7 do 10 dni.
Jeśli od razu nie zdejmiesz pieluszki na spanie, w głowie dziecka zrobi się chaos. Będzie dostawał sprzeczne sygnały i odpieluchowanie zajmie więcej czasu.
Zasada 1 - obserwuj ile pije. Zmniejszaj ilość podawanych płynów na 2 godziny przed snem. 1 godzinę przed - nie dawaj już nic do picia. Nie dawaj nic do picia w czasie snu. Jeśli będzie sygnalizowało potrzebę, daj tylko symboliczną ilość.
Zasada 2 - wysadzaj w nocy. Dziecko nie wstanie w nocy i samo nie pójdzie na nocnik. Nastaw budzik na północ i 4 rano i wysadź dziecko. Nawet jeśli będzie bardzo śpiące. Nie wybudzaj dziecka. Chodzi o dostrojenie organizmu dziecka. Może zaobserwujesz inny tryb dziecka i się do niego dostosuj. Jeśli nie będzie chciało siusiu, nic na siłę.
Dla wpółśpiącego dziecka jest łatwiej sikać na stojąco. W tym celu znajdź np. miskę i tam niech zrobi siku.
Powiedz dziecku przed snem, żeby nie robił siku bez ciebie, że przyjdziesz do niego. To będzie ostatnia świadoma myśl dla dziecka przed snem. W pewnym momencie obudzi się i sam zawoła albo prześpi całą noc bez sikania.
Przygotuj łóżko. Ułóż kilka warstw: podkład-prześcieradło. Unikniesz nocnego przebierania pościeli. Wystarczy, że zdejmiesz jedną warstwę.
Nauka nocna może trwać dłużej niż dzienna. Ale to też nie jest reguła. Sprawa się komplikuje, kiedy dziecko skończy 3 lata. Jest coraz trudniej.
Pamiętaj! Ten etap nie ominie żadnego rodzica! Zadaniem rodzica jest nauczyć dziecko.
Nocne wpadki to wyłącznie wina rodziców. Umiejętność trzymania moczu w nocy lub budzenie się w celu zrobienia siku, pojawia się z czasem i trzeba ten etap ciągnąć tak długo, aż organizm dziecka wykształci umiejętność trzymania moczu.
Zwykle etap ten trwa od 7 do 10 dnia, ale może potrwać trochę dłużej, To sprawa indywidualna.
3. Na majtki przyjdzie czas.
Ten etap wykonujesz jednocześnie z drugim. Czas trwania 7-10 dni.
Zakładaj dziecku spodenki lub spódniczki bez majtek. Każdy organizm ma pamięć mięśniową. Obcisłe majteczki przypominają dziecku pieluszkę i tak dziecko je traktuje. Na czas nauki zrezygnuj ze spodenek z guzikami, z szelkami. Najlepsze będą luźne, na gumce.
Pieluchomajtki? Wydłużą czas nauki.
Na tym etapie możesz zaplanować krótkie wyjścia poza dom. Pamiętaj! Nie ma możliwości, żeby na tym etapie nie było wpadek. Dziecko dopiero się uczy. Inaczej jest w domu - inaczej na placu zabaw - inaczej w żłobku podczas zabawy.
Czego nie można robić na tym etapie:
- wypraw całodniowych do galerii handlowej
- długich wizyt na placu zabaw
- wyjeżdżać na weekend
Co można:
- krótkie wyjścia z domu
- krótkie spacery
- Krótkie wyjścia do sklepu.
Weź zapasowe spodenki. Zawsze może się trafić wpadka.
4. Dłuższe wyjścia z domu
Czas trwania tego etapu to 3 do 5 tygodni. Na tym etapie dziecko nadal jest bez majtek. Nie oczekujemy, że dziecko samo zawoła. To może się pojawić około 3-4 tygodnia nauki. Jeśli dziecko samo zawoła, to jest to koniec kroku 4.
Co robić do tego czasu? Zachęcaj dziecko, ale bez emocji. Nie stój już dzieckiem w łazience. Nie daj dziecku odczuć, że Ci zależy. To musi być jego decyzja a nie odpowiedź na twoje nagabywanie.
W tym kroku próbujemy wychodzić na dłużej. Nie zaskakuj dziecka z wyjściami. Przygotuj je na to wcześniej.
Zawsze zaczynaj od toalety w danym miejscu: restauracji, w sklepie.
Na dłuższy wyjazd, zabierz nocnik. Jeśli dziecko w trakcie podróży będzie chciało siusiu, zatrzymaj się na poboczu. Dziecko uczy się kontrolowania sikania.
Cele etapu jest wołanie dziecka na siusiu lub kupę.
W czasie zabawy nie pytaj czy dziecko chce siku. Prawdopodobnie powie ci, że nie chce i za chwilę na podłodze będzie kałuża. W takiej sytuacji powiedz: chodź, szybko zrobisz siusiu i wrócisz do zabawy.
Pamiętaj! Integralną częścią nauki jest czas. Jak szybko dziecko się nauczy, to jest kwestia indywidualna. Jest to proces i nie można się załamywać i tracić nadziei. Będzie dobrze :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz