Na początek tygodnia skupimy się ma małej motoryce. Dzieci uczą się jej w naturalny sposób i nie potrzeba specjalistycznych zajęć. Wystarczy urozmaicić zabawy malucha, aby jej rozwój przebiegał w sposób harmonijny. Jeśli ta nauka przebiega bezproblemowo, dziecko w wieku przedszkolnym nie będzie miało problemów z pisaniem, czytanie, koncentracją, koordynacją wzrokowo-przestrzenną czy z orientacją przestrzenną.
Dzisiaj przedstawimy wam zabawy małej motoryki. Niektóre z nich będziecie mogli wykorzystać w trakcie przygotowań do świąt :)
1. Zabawy masami plastycznymi.
Najłatwiejszą masą to wykonania jest masa solna.
Proporcje soli i mąki powinny być takie same. Jeśli chodzi o wodę, my zawsze powoli dolewamy i na oko oceniamy, czy masa jest już gotowa. Do wykonania nie używajcie soli kamiennej. Ma za duże kryształy i przez to rozpada się w trakcie modelowania.
Piankolina. Znacznie przyjemniejsza w użyciu masa. Do 1 kg mąki ziemniaczanej należy dodać opakowanie pianki do golenia oraz odrobinę płynu do mycia naczyń. Piankolina nie twardnieje tak jak masa solna, której możecie użyć do stworzenia wielkanocnych ozdób. Dla dzieci w wieku żłobkowym jest dużo przyjemniejsza. Sama konsystencja i obserwowanie jak pianka do golenia "rośnie", sprawia im wielką przyjemność.
Slime. Ostatnio bardzo popularna masa. Jednak do jej wytworzenia zazwyczaj potrzebny był specjalny klej plus aktywator. Można takiego slima zrobić z podstawowych produktów, które są praktycznie w każdym domu.
Po zabawie slimem dodajcie do niego mąkę ziemniaczaną. Uzyskacie domowej roboty plastelinę, którą będziecie mogli przechowywać dłużej w pudełeczkach.
Sprytną plastelinę możecie wykonać z kleju w płynie (np. Colorino) i takiej samej ilości płynu do prania. Ponieważ każdy płyn ma inny skład chemiczny, jeśli się nie uda to prawdopodobnie przez to. Jeśli używacie w domu Persil-a, powinno się udać.
Obydwa składniki wystarczy wymieszać łyżką, a kiedy już przestaje się do niej kleić, należy ją wziąć w ręce i pozagniatać. Jeśli włożycie ją na chwilę do lodówki, nie będzie się tak kleiła do rąk.
Do każdej masy możecie dodać barwniki spożywcze i brokat.
2. Zabawa z klamerkami i rozwieszanie prania.
W tych ćwiczeniach chodzi o trenowanie nacisku paluszków. Wystarczy dać dziecku zadanie zapięcia klamerek np. na osłonce do kwiatka. Przy wieszaniu prania pozwólcie dziecku zapinać klamerki. Pomoże wam a dodatkowo poćwiczy paluszki :)
3. Zabawy piłeczkami.
Zabawy małymi piłeczkami są doskonałym ćwiczeniem dla dzieci i dorosłych.
Wykonanie takiej piłeczki jest bardzo proste: do balonika wsypujemy mąkę ziemniaczaną i zawiązujemy balonik. Tak otrzymana piłeczka świetnie sprawdzi się w ćwiczeniach ale również działa odstresowująco.
4. Zabawy paluszkowe.
Są idealnym sposobem na rozbudzenie świadomości ręki. Dzięki tym zabawom już w wieku niemowlęcym bierzemy czynny udział w rozwoju motoryki.
Zabawy "Idzie kominiarz po drabinie", "Ważyła sroczka kaszkę" są idealnym sposobem na spędzenie odrobiny czasu z dzieckiem i okazanie mu czułości.
5. Malowanie, rysowanie, bazgranie.
Nie trzeba codziennie wykonywać tematycznych prac plastycznych. Czasami wystarczy dać dziecku kartkę papieru i kredki. Im młodsze dziecko, tym bardziej miękkie kredki powinno mieć do zabawy. Kredki ołówkowe sprawdzą się dopiero w trzecim roku życia.
6. Cięcie nożyczkami.
Dwulatki już mogą rozpocząć naukę wycinania. Na początku nie będzie to wycinanie konkretnych kształtów. Jednak warto już rozpocząć naukę. Dla dzieci są specjalne nożyczki wykonane z plastiku, aby się nie pokaleczyły.
7. Zgniatanie kulek z papieru.
W trakcie świątecznych porządków, jeśli znajdziecie niepotrzebne dokumenty, pozwólcie dziecku zgnieść je w kulkę. Jest to doskonała metoda na ćwiczenie dziecięcych rączek. I na dodatek darmowa. Starsze dzieci mogą dodatkowo ćwiczyć rozprostowując kulki.
W żłobku po wytworzeniu wystarczającej liczby kuleczek, bawiliśmy się w "domowe śnieżki". Dzieci nie tylko miały zabawę tworząc kulki, ale również rzucając je w ciocie i kolegów.
W trakcie przygotowań do świąt pozwólcie dziecku na uczestnictwo w przygotowaniach. Mieszanie sałatek, ugniatanie ciasta, zbieranie do kosza zabawek. Dzieci wezmą czynny udział w przygotowaniach i dodatkowo, poćwiczą małą i dużą motorykę :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz