środa, 1 kwietnia 2020

#zostajemywdomu 6

Dzisiaj skupimy się na zabawach sensorycznych z użyciem kolorowego ryżu :)

Do przygotowania kolorowego ryżu potrzebujemy:
- ryż (około kilograma)
- miseczki
- barwniki spożywcze lub bibułę 
- sitko
- gorąca woda
- ręczniki papierowe

Do miseczek wrzucamy kawałki bibuły lub szczyptę barwników spożywczych (jeśli są w proszku). Im więcej, tym bardziej intensywny kolor. Zalewamy gorącą wodą i czekamy aż wystygnie. Wody wlewamy mniej więcej do połowy naczynia. Kiedy woda jest już letnia wsypujemy 3/4 ryżu (przy zalaniu ryżu zimną wodą, będzie się on kruszył w trakcie zabawy). Jeżeli chcemy mieć pewność, że ryż nie będzie brudził podczas zabawy to wlejmy łyżkę alkoholu. 
Czekamy około 30 minut i odcedzamy ryż przez sitko. Następnie cienką warstwę ryżu rozkładamy na ręczniku papierowych i pozostawiamy do wyschnięcia :)

Kolorowy ryż pomoże w nauce kolorów. Dziecko szuka w swoim otoczeniu przedmiotów odpowiedniego koloru i wkłada do pojemniczka z ryżem. 



Przesypywanie, mieszanie, zabawa rączkami i narzędziami typu łyżeczki, miseczki, kubeczki czy lejki. To z pewnością zainteresuje maluchy. Można także rozsypać ryż na powierzchni np. na folii i palcem rysować w nim tworząc różne kształty, litery, cyfry czy obrazki.

Zanim kolory się pomieszają, można z dzieckiem wykonać pracę plastyczną.
Drukujemy lub rysujemy dowolny obrazek lub kształt. Smarujemy obrazek klejem. Dziecko ma za zadanie obsypać obrazek i delikatnie rączką "przyklepać" ryż, aby dokładnie się przykleił do obrazka.



Jeśli dysponujecie pustą plastikową butelką, warto wykonać butelkę sensoryczną. 
Ryż dziecko wsypuje do butelki z pomocą lejka. Jeśli go nie posiadacie, wystarczy wykonać lejek z kartki papieru. Do takiej butelki warto wrzucić małe elementy, które dziecko musi znaleźć poprzez potrząsanie butelką :) Jest to dobre ćwiczenie na koncentrację :)




Kiedy już wykorzystacie ryż w powyższych zabawach, możecie śmiało połączyć kolory. Na dnie miski połóżcie elementy np. układanki. Przysypcie je ryżem. Zadaniem dziecka będzie odnalezienie wszystkich elementów. 
Aby poćwiczyć chwyt pęsetkowy (opuszkowy) dodajcie do ryżu fasolę. Dziecko wyjmując ją z ryżu poćwiczy nie tylko chwyt ale także uwagę. 
Zabawy z ryżem należą do zabaw sensorycznych. Dzieci w trakcie takich zabaw często się uspokajają, dlatego jeśli w tle puszczacie muzykę, najlepiej żeby nie była to muzyka bardzo skoczna tylko spokojna i relaksacyjna. 

Na zakończenie dnia:
wielu rodziców prosi Nas o propozycje muzyki dla dzieci. Dzisiaj do zabawy z ryżem polecamy regge w języku francuskim  :)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz