czwartek, 28 maja 2015

Bezpieczne zabawki - jak rozumieć oznaczenia na zabawkach

Niedługo Światowy Dzień Dziecka. Ruszamy do sklepów w poszukiwaniu idealnego prezentu dla pociechy. Czym się kierujemy? Zainteresowaniami dziecka, wyglądem zabawki oraz ceną. Nieliczni z Nas zwracają uwagę na bardzo istotną rzecz - na to, jaki atest posiada dana zabawka. 
W gąszczu różnych oznaczeń czasami trudno Nam się "połapać" co jest tak na prawdę istotne. 
A więc podpowiadamy :)

Wydawałoby się, że jest to najważniejszy z certyfikatów. Ale niestety jesteśmy w błędzie. Oznaczenie CE nadawane jest przez producenta. Oznacza, że zharmonizowane zostały normy produkcji danej zabawki, natomiast nie świadczą o jej bezpieczeństwie.

Certyfikat badanie typu WE. Wystawia go instytucja niezależna od producentów i konsumentów. Certyfikat potwierdza, że zabawka spełnia wymogi prawa unijnego.

Ten certyfikat domniemuje, że zabawka jest zgodna z podstawowymi wymaganiami bezpieczeństwa. Zabawki wyprodukowane poza Unią Europejską będą posiadały to oznaczenie. 

 Ten certyfikat jest przykładem nadawanych przez niezależne laboratoria i organizacje. Potwierdza, że zabawka spełnia normy unijne oraz, że substancje użyte do produkcji zabawki są bezpieczne dla dziecka. 

Certyfikat PEFC potwierdza bezpieczeństwo zabawki oraz to, że jej produkcja była zgodna z zasadami ekonomicznymi, ekologicznymi i społecznymi. 

 Certyfikat FSC umieszczany jest na zabawkach wykonanych z drewna. Potwierdza on, że drewno wykorzystane do ich produkcji pochodzi z lasów gospodarowanych według ściśle określonych zasad, mających na celu ochronę środowiska naturalnego. 

Kupując zabawkę zwróćmy uwagę na "chińskie CE". W przypadku, gdy zabawka posiada błędny znak CE ale na pudełku jest prawidłowy tzn., że zabawka została wyprodukowana w Chinach, ale normy jej produkcji zostały zharmonizowane do norm Unii Europejskiej. W przypadku, gdy na zabawce oraz na pudełku jest "chińskie CE" - lepiej poszukać innej zabawki.








1 komentarz: