Dzisiaj przestawimy Wam zestaw ćwiczeń logopedycznych dla dzieci. Są one w szczególności ważne, jeśli dziecko ma problemy z wymową. W żłobku ćwiczenia prowadzone są codziennie dlatego zalecamy, aby wykonywać je w miarę możliwości regularnie.
1. Usprawnianie właściwego toru oddechowego:
- puszczanie baniek mydlanych
- zdmuchiwanie świeczki
- dmuchanie słomką w kuleczki z papieru
Oddech jest bardzo ważny w rozwoju mowy. Dlatego pokażcie w trakcie ćwiczeń zróbcie krótką przerwę na oddech: powoli wciągamy powietrze nosem i powoli wypuszczamy buzią.
2. Gimnastyka buzi i języka:
- zabawa "języczek - szczoteczka": usiądź naprzeciwko dziecka. Czubkiem języka należy przesuwać po ząbkach, jakby chciało się je policzyć. Zacznijcie od górnych ząbków. W trakcie zabawy możecie zacząć opowiadać historyjkę o szczoteczce, która musi dokładnie umyć każdy ząbek.
- zabawa w ufoludka: powtarzajcie z dzieckiem samogłoski np.: a-e, i-o, u-y, a-e-i-o, o-e, i-u-a. Poproście, aby dziecko uważnie patrzyło, jak je wymawiacie.
- ćwiczenie "buziaczki-śmieszaczki": usiądźcie naprzeciwko siebie i wysyłajcie sobie buziaki i szeroki uśmiechy. Starsze dzieci mogą wziąć do buzi ołówek w następujący sposób:
Idąc za hipotezą mimicznego sprzężenia zwrotnego, trzymanie ołówka w buzi w ten sposób może poprawić nastrój :)
- ćwiczenie "zmęczony konik":
pokaż dziecku jak parska konik. Poproś o powtórzenie. Możecie to ćwiczenie wykonywać na zmianę.
3. Wierszyk:
W żłobku codziennie mówimy wierszyk:
Trąf trąf misia bela,
Misia Kasia kąfacela
Misia a, Misia b
Misia Kasia, ką fa ce
Zwróćcie uwagę, jak wymawiane są poszczególne głoski. Nie wiemy dlaczego, ale dzieci ze żłobka uwielbiają przeciągnie "a" i "b" w 3 wersie. Spróbujcie tego w domu :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz